سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | پنج‌شنبه، ۲۶ فروردین ۱۴۰۰

طرح جمع آوری فاضلاب در شش شهر مازندران اجرا شد - نمایش محتوای خبر

 

 

طرح جمع آوری فاضلاب در شش شهر مازندران اجرا شد

به گزارش خبرنگار مهر، ذبیح الله ذاکری در نشست با اصحاب رسانه بمناسبت هفته صرفه جویی در مصرف آب در تصفیه خانه روستای عالیواک وی بیان کرد: طح جمع آوری فاضلاب همچنین در شهرهای قائم شهر، آمل، محمودآباد و تنکابن طرحهای فاضلاب در دست اقدام است و تا پایان امسال طرح فاضلاب شهر رامسر نیز اجرایی خواهد شد.

وی با بیان اینکه 90درصد آب مازندران از طریق سفره های زیرزمینی صورت می گیرد، اظهارداشت: در هر ثانیه  9هزار لیتر آب در مازندران تولید می شود.

وی با بیان اینکه 40 ایستگاه پمپاژ در این استان فعال است، افزود:  300 حلقه چاه، 870 کیلومتر خط انتقال و 427 هزار متر مکعب حجم مخازن ذخیره کننده آب در استان وجود دارد.

این مسئول با بیان اینکه  6هزار و 560 کیلومتر شبکه توزیع آب در مازندران  وجود دارد، افزود: آبفای شهری در 52 شهر استان به بیش از دو میلیون و 570 هزار نفر آبرسانی می کند.

ذاکری کنترل کیفی آب را یکی از اولویتهای شرکت آبفای شهری  دانست که کارشناسان آب و فاضلاب و دانشگاه علوم پزشکی مازندران در کنترل آب نظارت دارند، گفت: 10 آزمایشگاه  در استان بحث کنترل کیفی آب را به صورت روزانه انجام می دهند.

رئیس هیات مدیره آبفای شهری مازندران خاطرنشان کرد: با توجه به آزمایشات صورت گرفته با قاطعیت اعلام می کنیم آب شرب مرکز استان هیچ مشکلی برای شهروندان ندارد.

ذاکری با بیان اینکه در برنامه پنجم توسعه میزان اعتبار این شرکت 25 هزار و 167 میلیارد ریال پیش بینی شده است، اظهارداشت: از مجموع این اعتبارات 5 هزار و 259 میلیارد ریال مربوط به بخش آب  و 19 هزار و 908 میلیارد ریال مربوط به بخش فاضلاب بوده است.

وی گفت: همچنین از  133 میلیارد تومان اعتبار تخصیص یافته در سال گذشته 43 میلیارد تومان آن تخصیص یافت که 16.7 میلیارد تومان آن در بخش آب و 16.2 میلیارد تومان در  بخش فاضلاب  هزینه شد.

ذاکری اذعان داشت: امسال میزان بارندگی نسبت به سال گذشته 20 درصد کاهش داشته است که موجب کاهش میزان آبهای زیرزمینی شده است.

وی به 29 درصد پرتی آب در استان اشاره کردو گفت: از 6 هزار کیلومتر شبکه آب در مازندران 27 درصد آن فرسوده است.

ذاکری یکی از معضلات استان را تامین منابع آب عنوان کرد و اظهارداشت: برای نخستین بار برنامه تامین آب استان در سال گذشته تهیه شد.

وی بیان کرد: در بخش آب شرب 39 پروژه در دست اقدام است که از این تعداد 14 پروژه به دلیل کمبود اعتبارات متوقف و در سال جاری با تخصیص اعتبارات فعال می شود.

وی با اشاره به تخصیص اعتبار 75 میلیون دلاری از سوی بانک جهانی گفت: 90 درصد این اعتبارات جذب شد به طوری که تصفیه خانه فاضلاب ساری و بابل از محل این اعتبارات اجرا شد.