سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | یک‌شنبه، ۲۲ فروردین ۱۴۰۰

ضرورت وقف‌ به نیت رفع نیازهای جامعه - نمایش محتوای خبر

 

 

ضرورت وقف‌ به نیت رفع نیازهای جامعه

رئیس اداره اوقاف و امور خیریه گلوگاه بر ضرورت وقت به نیت برطرف کردن مشکلات و نیازهای جامعه تأکید کرد و گفت: وقف برای کمک به دیگران بسیار کم و محدود است، لذا باید ضرورت‌ها و نیازهای جامعه نیز در نظر گرفته شود.

ضرورت وقف‌ به نیت رفع نیازهای جامعه

مهدی نعمت‌اللهی در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری فارس در شهرستان گلوگاه، اظهار کرد: اداره اوقاف گلوگاه در دهه فجر 93 به همت فرماندار وقت و امام جمعه این شهرستان افتتاح و نخستین گام از فعالیت‌های آن با برگزاری مسابقات قرآنی همراه شد.

وی با اشاره به منویات مقام معظم رهبری مبنی بر تبدیل امام‌زادگان به قطب فرهنگی، افزود: کلاس‌های آموزشی با محتوای فرهنگی، مذهبی، قرآنی و خدمات، سوگواره یاس نبوی، ضیافت الهی، تجمع عاشوراییان، دعای ندبه و همایش یاوران وقف در آستان امام‌زادگان برگزار می‌شود.

رئیس اداره اوقاف و امور خیریه گلوگاه با بیان اینکه 85 درصد نذورات امام‌زادگان در مراسم عزاداری سالار شهیدان هزینه می‎شود، گفت: در بحث بصیرت عاشورایی ویژه ماه‌های محرم و صفر سال‌جاری، 47 میلیون تومان از محل اجرای نیات واقفان برای برگزاری برنامه‌های مذهبی استفاده شد.

این مسئول با تأکید بر اینکه از مهم‌ترین دغدغه‌های ما حفظ موقوفات از گزند معارضان و متجاوزان به حدود موقوفه است، اظهار کرد: دریافت سند مالکیت بسیار مهم است، به‌طوری که  از زمان تأسیس اداره اوقاف و امور خیریه گلوگاه تاکنون 16 سند مالکیت محل وقف به ثبت رسیده که سه وقف آن در سال‌جاری بوده که انتظار داریم، رقم مجموع تا پایان سال‌جاری به 70 مورد برسد.

نعمت‌اللهی با اشاره به مشکلات زائرسرای « سیده بی‌بی زینب» در ورودی روستای خورشیدکلا، افزود: مشکلاتی را در بخش سامانه جامع و پیمانکاری این پروژه داشتیم که با پیگیری‌های مسئولان مربوطه راه حل مشکلات هموار شد و پس از وقفه یک‌ونیم ساله بدون تغییر در نقشه این مکان، پیمانکار جدید به‌زودی کار خود را آغاز می‌کند.

عضو شورای اداری گلوگاه باره وقف‌های جدید، گفت: عزاداری برای امام حسین (ع) نیت بسیار شریف و باارزشی است اما کسانی که می‌خواهند وقف کنند باید طبق نیازهای جامعه این کار را انجام دهند؛ وقف برای کمک به دیگران بسیار کم و محدود است، لذا باید ضرورت‌ها و نیازهای جامعه نیز در نظر گرفته شود.

وی ادامه داد: می‎توان وقف‌ها را برای حل مشکلات زنان و کودکان بدسرپرست و بی‌سرپرست، اعتیاد، بیکاری، تجهیزات بهداشتی و درمانی، دیالیز، کتابخانه و حوزه علمیه صرف کرد و تاثیرات آن را در جامعه دید.

رئیس اداره اوقاف و امور خیریه گلوگاه با بیان اینکه هر فردی می‌تواند واقف باشد، تصریح کرد: اگر از نظر مالی نمی‌توانیم کاری انجام دهیم، اما برای ترویج فرهنگ وقف می‌توانیم تلاش کنیم، همچنین قدم گذاشتن در مسیر اشاعه فرهنگ وقف و اینکه وقف‌های جدید با نیت برطرف کردن مشکلات و معضلات جامعه و نیازهای بومی و شهرستانی صورت بگیرد، یک وقف است.

نعمت‌اللهی با اشاره به وجود 310 موقوفه در این شهرستان که 200 مورد آن دارای درآمد و 110 موقوفه نیز انتفاعی است، افزود: 200 موقوفه منفعتی شامل یک‌هزار و 300 رقبه است که 750 رقبه دارای وقف عرصه، 10 رقبه وقف عرصه و عیان و 550 رقبه نیز زراعی هستند.

وی تصریح کرد: از لحاظ نوع کاربری، از بین یک‌هزار و 300 رقبه، حدود 500 مورد آن دارای کاربری مسکونی، 25 مورد تجاری، 30 رقبه اداری، 25 رقبه آموزشی، دو مورد بهداشتی درمانی، 6 رقبه خدماتی، هفت رقبه فرهنگی، همچنین پنج مورد آن شامل تأسیسات زیربنایی، چهار رقبه صنعتی و 700 رقبه با کاربری کشاورزی و زراعی هستند.

رئیس اداره اوقاف و امور خیریه گلوگاه در پایان گفت: در مجموع، 9 بقعه متبرکه ثبت شده در این شهرستان است که بقاع امام‌زاده قاسم (ع) و سیده بی‌بی زینب در لیست بقاع شاخص استانی قرار دارند.