سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | جمعه، ۲۷ فروردین ۱۴۰۰

سند توسعه کشاورزی مازندران تهیه شد - نمایش محتوای خبر

 

 

سند توسعه کشاورزی مازندران تهیه شد

ˈ رضا عظیمی ˈ روز چهارشنبه در مصاحبه مطبوعاتی با خبرنگاران حوزه کشاورزی استان مازندران همچنین گفت:اجرای طرح های این سند در دوره زمانی پنج و 10 ساله برنامه ریزی شده است.

عظیمی با بیان اینکه در ایام دهه مبارک فجر (چهاردهم ماه بهمن) سند توسعه کشاورزی مازندران به صورت رسمی با حضور مسوولان استانی رونمایی می شود ، بیان داشت: اجرای برخی از طرح های این سند در محور های مطروحه آغاز شده است .

وی زهشکی و تسطیح و یکپارچه سازی اراضی شالیزاری ، خدمات جامع مکانیزاسیون و ایجاد سامانه اطلاعاتی از موقیت های زمین های کشاورزی را از مهمترین طرح های زیر ساختی در سند توسعه کشاورزی مازندران عنوان کرد و اظهار داشت: غرقاب بودن بیش از 150 هزار هکتار از اراضی شالیزاری در شش ماه از سال ، سبب شد تا خطراز بین رفتن کشت اول جدی شود.

رییس سازمان جهاد کشاورزی مازندران اظهار به غرقاب بودن این اراضی در ده دهه اخیر اشاره کرد و ادامه داد: آزمایش ها نشان می دهد که خاک مردگی در این اراضی بوجود آمده و اگر طرح زهکشی در این اراضی انجام نشود ادامه کشاورزی در آن امکانپذیر نیست.

عظیمی به اهمیت فعالیت کشاورزی مازندران در امنیت غذایی کشور اشاره کرد و بیان داشت: امسال عملیات اجرایی طرح زهکشی در دو هزار هکتار از اراضی مرکزی استان آغاز شده است.

وی با بیان اینکه تئوری کشاورزی مازندران اقتصادی نیست اشاره کرد و اظهار داشت: اگر طرح های سند توسعه کشاورزی استان با تخصیص اعتبارات انجام شود ، این تئوری قابل قبول نیست.

وی به اهمیت شالیکاری در مازندران اشاره کرد و بیان داشت: مازندران با تولید بیش از 950 هزار تن برنج سفید 44درصد برنج کشور را تامین می کند.

وی به طرح بانک اطلاعاتی از یافته و نیازهای کشاورزی مازندران اشاره و خاطر نشان کرد: با ایجاد این بانک اطلاعاتی استعلام برای زمین های کشاورزی به لحاظ عرصه های ملی منابع طبیعی، زیست محیطی و صنعتی به راحتی انجام خواهد شد.

عظیمی تغییر الگوی کشاورزی در اراضی شیب دار و کوهستانی ، خودکفایی علوفه ، کاهش شکاف تولید مرکبات ،توسعه کیفی صنعت طیور ، اصلاح ساختار شالیکوبی و گسترش صنعت بسته بندی را از طرح های مهم در حوزه توسعه کیفی تولیدات کشاورزی سند کشاورزی مازندران عنوان کرد.

وی به وجود بیش از 200هزار هکتار اراضی کشاورزی در مناطق شیبدار و کوهستانی اشاره کرد و گفت: تغییر الگوی کشت محصولات کشاورزی در این اراضی آغاز شده است.

وی به کشت علوفه در اراضی مازندران اشاره کرد و بیان داشت: به رغم اینکه مازندران رتبه دوم تولید علوفه را در کشور دارد اما همچنان دامپروری ها با کمبود شدید علوفه مواجه هستند.

رییس جهاد کشاورزی مازندران به افزایش میانگین تولید مرکبات از 18تن در هکتار سال پبیش به 22تن در سال جاری اشاره کرد و گفت: فاصله شکاف تولید در بسیاری تولیدات محصولات کشاورزی به ویژه مرکبات بالا است.

وی با بیان اینکه در طرح کاهش شکاف تولید مرکبات سند کشاورزی مازندران ،در یک دوره پنج ساله مقدار متوسط تولید باید به 35تن در هکتار برسد.

وی اصلاح و نوسازی باغات ، استفاده داز رقم های جدید و آبیاری تحت فشار در قعالیت باغدار را مهم توصیف کرد و گفت: امسال دو میلیون و 200 هزارو تن مرکبات در استان تولید شده است که عمده مشکل باغداران انبار داری است.

به گفته عظیمی طرح ساخت انبار در باغات یک هکتاری با پرداخت تسهیلات از سال آینده در مازندران آغاز می وشد، گفت: با توجه به اینکه محصول مرکبات تا چهار ماه با ساخت انبار استاندارد ماندگاری دارد ،و نیاز به سردخانه نیست ، این طرح مورد توجه سازمان جهاد کشاورزی است.

وی به اهمیت زنجیره ای شدن صنعت طیور در مازندران اشاره کرد و گفت: همچنان تعداد زیادی از واحد های مرغداری مازندران بصورت سنتی اداره می شوند .

رییس سامان جهاد کشاورزی مازندران به لزوم اصلاح ساختار شالیکوبی ها با هدف کاهش ضایعات برنج تاکید کرد و گفت: در حالی که محصول شالی به سختی و با هزینه تولید می شود حدود 20 درصد آن در زمان تبدیل به برنج سفید تبدیل به ضایعات می شود.

وی گفت: با اصلاح شالیکوبی ها هدر رفت بذر شالی در تبدیل به برنج سفید کمتر از شش درصد می شود.

عظیمی از مکانیزاسیون کردن کشاورزی مازندران به عنوان یکی از طرح های مهم در سند توسعه کشاورزی استان یاد کرد و گفت: نسل جدید راضی به کشت و کار سنتی و کار کردن در باتلاق را نمی پذیرد.

وی افزود: امسال 500دستگاه مخصوص نشا برنج و درو شالی به ناوگان ماشین آلات کشاورزی مازندران اضافه شده است.

وی با بیان اینکه 350 میلیارد ریال تسیهلات ارزان قیمت برای مکانیزاسیون کردن کشاورزی تخصیص یافته است، بیان داشت: با رویکرد جدید و بر اساس سند توسعه ، کشاورزی مازندران باید به جایگاه واقعی خود برسد.

وی طرح جامع شیر ، تولید کود آلی و زیستی و توسعه مدیریت تلفیقی آفات را از طرح های مهم در تولید محصولات سالم استان مازندران برشمرد.

رییس سازمان جهاد کشاورزی مازندران خطاب به فارغ التحصیلان بخش های مختلف کشاورزی استان گفت: اولویت حمایت سازمان به کسانی که شرکت خدمات فنی ومهندسی کشاورزی دایر کنند است و با تمام امکانات و تجهیزات از این شرکت ها حمایت می کینم.

وی دانش محوری را رمز موفقیت برای رسیدن به توسعه کشاورزی مازندران دانست بیان داشت: آموزش در مزرعه علاوه بر کاهش هزینه تولید ، محصول سالم و اورگانیک موجب افزایش مقدار تولید نیز می شود.

رییس سازمان جهاد کشاورزی مازندران از بهره برداری 67پروژه تولید و زیر بنایی کشاورزی در دهه فجر امسال خبر داد و گفت: برای این طرح ها 507میلیارد ریال سرمایه گذاری شده است.

وی با بیان اینکه با بهره برداری از این طرح ها برای 200نفر اشتغال بوجود آمده است، ادامه داد: چهار هزار و 600تن به تولیدات محصولات کشاورزی استان اضافه می شود.

عظیمی گفت: 190 روستا با جمعیت 12هزارو 500نفر از خدمات این طرح ها بهره مند می شوند.

مازندران 460 هزار هکتار اراضی زراعی و باغی دارد.