سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | پنج‌شنبه، ۲۶ فروردین ۱۴۰۰

ساماندهی رودخانه های مازندران به 300 میلیارد تومان اعتبار نیاز دارد - نمایش محتوای خبر

 

 

ساماندهی رودخانه های مازندران به 300 میلیارد تومان اعتبار نیاز دارد

مدیرعامل آب منطقه ای مازندران اعتبار مورد نیاز برای ساماندهی رودخانه های این استان را حدود سه هزار میلیارد ریال اعلام کرد.

ساماندهی رودخانه های مازندران به 300 میلیارد تومان اعتبار نیاز دارد

محمد ابراهیم یخکشی روز شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا بر اهمیت مدیریت جامع رودخانه ها برای پیشگیری از وقوع سیلاب تاکید کرد و گفت : در صورت تامین این میزان اعتبار می توان با لایروبی ، دیواره سازی ، صنعتی کردن نهرهای منشعب از رودخانه های طغیانی تا حدودی از وقوع سیل و خسارت های ناشی از آن در مناطق مختلف مازندران جلوگیری کرد.
وی طول 120 شاخه رودخانه جاری در این استان را حدود هفت هزار کیلومتر اعلام کرد و افزود : حدود 500 کیلومتر از طول رودخانه های استان در حوزه شهری واقع است که بتازگی تفاهم نامه ای با برخی از شهرداران امضا و اقداماتی خوبی دراین حوزه انجام شده است.
یخکشی گفت : طبق این تفاهم نامه شهرداری ها می توانند از آورده رودخانه ها بویژه مصالح آن برداشت کنند ، البته به مدت 10 ماه کار مطالعاتی روی رودخانه ها انجام می گیرد و پس از آن با هدف ساماندهی رودخانه ها با شهرداران قراردادی چندین ساله منعقد خواهد شد.
وی افزود : در سایه چنین اقداماتی می توان بیشتر رودخانه ها را در برخی از مناطق مازندران ساماندهی و از وقوع سیل های خانمان برانداز که خسارت های جبران ناپذیری به بخش های مختلف این استان وارد می کند ، جلوگیری کرد.
مدیرعامل آب منطقه ای مازندران گفت : اکنون این تفاهم نامه با شهرداران شهرهایی از جمله ساری ، قائمشهر و بابلسر امضا شد و از ماه های پیش کارساماندهی رودخانه ها نیز آغاز شده است.
وی افزود : درخارج از شهرها نیز کار ساماندهی به شرکت های خصوصی واگذار و کار در مناطقی از استان از جمله چشمه کیله تنکابن آغاز شده است.
یخکشی در خصوص اختصاص 150 میلیارد تومان اعتبار برای طرح جامع سیلاب مازندران از سوی دولت هم گفت : در سال گذشته از این مقدار 50 میلیارد تومان پرداخت شد و امسال نیز 44 میلیارد تومان اختصاص پیدا کرده است و امیدواریم بقیه این اعتبار نیز سال آینده تخصیص پیدا کند.
وی با اشاره به اهمیت و حساسیت رودخانه ها در مازندران افزود : مازندران از جهت تعداد رودخانه و از جهت طول رودخانه ها در مقایسه با دیگر استان های کشور در ردیف اول قرار دارد به همین خاطر ایجاب می کند تا توجه ویژه ای به این موضوع صورت گیرد.
بر اساس آمار منابع رسمی از سال 73 تاکنون دستکم 10 مورد سیل در مناطق مختلف مازندران از جمله نوشهر ، چالوس ، کلاردشت ، بهشهر ، نکا ، محمود آباد و سوادکوه و اخیرا نیز دوباره در غرب مازندران بویژه بخش بلده نور و تنکابن جاری و خسارت های سنگینی به این مناطق وارد شد.