جهش تولید | سه‌شنبه، ۳۰ دی ۱۳۹۹

رها سازی 65میلیون قطعه بچه ماهی سفید در رودخانه های شیلاتی مازندران - نمایش محتوای خبر

 

 

رها سازی 65میلیون قطعه بچه ماهی سفید در رودخانه های شیلاتی مازندران

رها سازی 65 میلیون قطعه بچه ماهی سفید در رودخانه های شیلاتی مازندران از امروز یکشنبه آغاز شد.

رها سازی 65میلیون قطعه بچه ماهی سفید در رودخانه های شیلاتی مازندران

آئین نمادین رهاسازی این بچه هاهی های سفید با حضور مدیرکل شیلات مازندران در مرکز تکثیر ، پرورش و بازسازی ذخایر آبزیان شهید رجایی ساری با حضور جمعی از مسئولان محلی و خبرنگاران برگزار شد.
مدیرکل شیلات مازندران در این مراسم هدف از این کار را باز سازی ذخایر دریای خزر و بالا بردن مقدار صید ماهیگیران عضو شرکت صیادی پره اعلام کرد.
حسینعلی رستمی گفت : بچه ماهیان سفید در 22 رودخانه شیلاتی استان از جمله گهرباران، تجن، تالار، شیرود، سردآبرود ، چشمه کیله ،تنکابن و بابلرود رها می شوند.
وی افزود : پارسال 54 میلیون قطعه بچه ماهی سفید به صورت مصنوعی تکثیر و تولید و در رودخانه های شیلاتی استان رها شده بود.
رستمی گفت : اگر 10 درصد این بچه ماهی ها در تور صیادان استان مازندران قرار بگیرند ، سرمایه گذاری تکثیر مصنوعی توجیه اقتصادی دارد.
وی با اشاره به اینکه امسال برای تکثیر 65 میلیون قطعه بچه ماهی سفید حدود 10 میلیارد ریال هزینه شده است ، اضافه کرد : تکثیر و زاد آوری ماهیان دریای خزر در رودخانه های استان باید به صورت طبیعی باشد ولی این کار به دلایلی با مشکل جدی مواجه شده است.
رستمی گفت : ورود انواع آلاینده های شهری ، صنعتی و کشاورزی به رودخانه ها ، برداشت بی رویه و غیر مسئولانه از بستر و تجاوز به حریم رودخانه ها ، احداث سد و پل بدون در نظر گرفتن مسیرهای ماهی بر روی رودخانه ها و همچنین وجود صیادان غیر مجاز در مصب و داخل رودخانه ها سبب شده است تا زادآوری ماهیان سفید دچار اختلال شود و تکثیر و تولید مصنوعی بچه ماهیان و رهاسازی آنها در دستور کار قرار گیرد.
مرکز تکثیر ، پرورش و باز سازی ذخایر آبزیان شهید رجایی ساری که مسئولیت تکثیر بچه ماهیان را بر عهده دارد، لارو های ماهی را پس از پرورش به وزن 8 تا 9 گرم ، با هماهنگی اتحادیه صیادی پره ،یگان حفاظت آبزیان شیلات و حفاظت محیط زیست استان در رودخانه های استان رها می کند.
سابقه تکثیر و تولید مصنوعی بچه ماهیان گرم آبی در مازندران به سال 1352 بر می گردد.
بر اساس آمارهای رسمی ، مرکز تکثیر ، پرورش و باز سازی ذخایر آبزیان شهید رجایی ساری در 30 سال گذشته یک میلیارد و 600 میلیون قطعه انواع بچه ماهی سفید را تولید و در رودخانه های شیلاتی استان رها کرد.
معیشت بیش از چهار هزار و 200 ماهیگیر در قالب 54 شرکت تعاونی صیادی پره در مازندران از طریق صید در دریای خزر تامین می شود.
صید ماهیان استخوانی در دریای خزر در مازندران هر ساله از بیستم مهر آغاز می شود و تا اواخر فروردین ادامه می یابد.
بر اساس آمار شیلات مازندران ، در فصل صید گذشته چهار هزار و 409 تن انواع ماهیان استخوانی سفید، کفال و کپور در استان صید شد که یکهزار و 800 تن معادل 77 درصد از گونه سفید بوده است.
سالانه حدود 75هزار تن انواع ماهی دریایی و پرورشی در مازندران تولید می شود.