جهش تولید | دوشنبه، ۱۸ اسفند ۱۳۹۹

تولید 7 هزار تن سویا در مازندران - نمایش محتوای خبر

 

 

تولید 7 هزار تن سویا در مازندران

مدیر زراعت سازمان جهاد کشاورزی مازندران از تولید 7 هزار تنی سویا در استان خبر داد.

تولید 7 هزار تن سویا در مازندران

حسن عنایتی امروز در گفت‌و‌گو با خبرنگار خبرگزاری فارس در شهرستان ساری، درباره زراعت سویا در استان اظهار کرد: از آغاز کشت سویا تا پایان آن با 2 هزار و 895 بهره‌بردار در سطحی معادل 5 هزار و 416 هکتار از مزارع استان قرارداد کشت منعقد شده است.

وی، سطح بذر‌کاری این محصول را 4 هزار و 742 هکتار اعلام کرد و افزود: از میزان سطح سبز زراعت سویا در مازندران، 87 درصد در منطقه دشت و بقیه در مناطق میان‌بند و کوهستانی بوده است.

مدیر زراعت سازمان جهاد کشاورزی مازندران با بیان اینکه سطح سبز سویا استان 3 هزار و 733 هکتار بوده است، ادامه داد: یک‌هزار و 934 هکتار به‌صورت آبی و یک‌هزار و 799 هکتار به‌صورت دیم است.

عنایتی بیان کرد: 337 تن کود اوره، 216 تن کود فسفات، 84 تن کود پتاس، 133 تن کود گوگرد و 2 هزار و 360 لیتر باتری بین کشاورزان توزیع شد.

مدیر زراعت سازمان جهاد کشاورزی مازندران اظهار کرد: عدم بارش در فصل اردیبهشت و خرداد و گرمای بی‌سابقه در تیرماه امسال تمامی مراحل رشدی سویا بهاره را تحت استرس خشکی قرار داد.

عنایتی ادامه داد: آبیاری مناسب و مطلوب برای زمین‌هایی که با محدودیت آبی مواجه بودند و بارندگی به‌موقع در زمان گلدهی منجر به عملکرد و تولید مناسبی در استان شد.

وی افزود: آفات برگ‌خوار و غلاف‌خوار و آگروتیس در بعضی از مزارع مشاهده شده که با توصیه حفظ نباتات مبارزه با آن انجام شد.

مدیر زراعت سازمان جهاد کشاورزی مازندران با بیان اینکه برداشت سویا اواخر مهرماه آغاز و با قیمت تضمینی 19 هزار و 700 ریال از کشاورزان خریداری شد، خاطرنشان کرد: سویای تولیدی استان 7 هزار و 601 تن با متوسط عملکرد 2 هزار و 36 کیلوگرم در هکتار است.

عنایتی یادآور شد: برای تولید بذر سویا در سال آینده، شرکت‌های توسعه دانه‌های روغنی و شرکت کاسپین بذر و اتحادیه تعاونی روستایی و مرکز تحقیقات کشاورزی منابع طبیعی استان با 35 پیمانکار در سطح 719 هکتار اقدام به انعقاد قرارداد کشت و احداث مزارع تکثیری بذر سویا در شهرستان‌ها کردند.

وی ادامه داد: قیمت هر کیلوگرم سویا مادری 25 هزار ریال و گواهی شده 24 هزار ریال بوده که به ازای هر کیلوگرم بذر مادری 14 هزار و 500 ریال و بذر گواهی شده 13 هزار و 500 ریال یارانه بذر برای کشاورزان در نظر گرفته شده است.

مدیر زراعت سازمان جهاد کشاورزی مازندران افزود: کل یارانه تخصیصی برای استان 10 میلیارد و 125 میلیون ریال برای 417 تن بذر بوده که بخشی از آن پرداخت و بقیه در حال پرداخت است. 

عنایتی درباره مشکلات و مسایل این زراعت اشاره کرد و بیان داشت: افزایش قابل توجه هزینه‌ها در فرایند تولید دانه از جمله گرانی بذر، افزایش قیمت نهاده‌های کشاورزی، افزایش هزینه‌های کارگری و عدم توازن منطقی این هزینه با میزان نرخ تضمینی اعلام شده از مشکلات زراعت سویا است.

وی ادامه داد: تاکنون 5 هزار و 300 تن دانه روغنی توسط شرکت توسعه دانه های روغنی خریداری شده است.

مدیر زراعت سازمان جهاد کشاورزی مازندران با بیان اینکه یک‌هزار و 245 تن بذر توسط شرکت‌ها خریداری شده است، گفت: کل محصول خریداری شده 6 هزار و 545 تن بوده است.