رونق تولید ملی | دوشنبه، ۱ مهر ۱۳۹۸

بیش از 10 هزار نفر در نوشهر و تنكابن به دیابت مبتلا هستند - نمایش محتوای خبر

 

 

بیش از 10 هزار نفر در نوشهر و تنكابن به دیابت مبتلا هستند

مدیران شبكه بهداشت و درمان نوشهر و تنكابن می گویندبیش از 10 هزار نفر در این دوشهرستان به دیابت مبتلا هستند.

بیش از 10 هزار نفر در نوشهر و تنكابن به دیابت مبتلا هستند

شهرستان 125 هزار نفری نوشهر و شهرستان 162 هزار نفری تنكابن در غرب مازندران واقع است.
مدیر شبكه بهداشت و درمان نوشهر گفت: با اجرای طرح غربالگری دیابت از حدود یكسال گذشته ، چهار هزار و 870 بیمارمبتلا به این بیماری در این شهرستان شناسایی شدند.
سیدرحیم سید پور روز دوشنبه در گفت و گو با ایرنا با بیان اینكه تعداد مبتلایان به دیابت در سال 93 كمتر از یك هزار نفر بوده است، اظهار داشت: پیش بینی می شود كه تعداد مبتلایان به بیماری دیابت در این شهرستان بیشتر از این میزان باشد.
وی تصریح كرد: 63 درصد افراد دیابتی را زنان تشكیل می دهند كه 30 درصد آنها در رده سنی بین 50 تا 59 سال هستند.
مدیر شبكه بهداشت و درمان نوشهر خاطرنشان كرد: تاكنون 2 هزار و 570 نفر از مبتلایان به دیابت در حوزه شهری از سوی پزشك خانواده و دو هزار 300 نفر نیزدر مراكز روستایی شناسایی شدند.
وی بر ترویج فرهنگ خود مراقبتی افراد نسبت به راه های پیشگیری از بیماری ها به ویژه دیابت تاكید كرد و افزود: از كار افتادگی كلیه ها، بروز بیماری های حاد چشمی و كوری و بسیاری از بیماری های خطرناك دیگر از ابتلا به دیابت آغاز شده و این بیماری زمینه ابتلاء به بیماری های قلبی و عروقی و فشار خون بالا را نیز فراهم می كند.
سیدپور ادامه داد: در این راستا چادر سلامت در جاده سلامت شهر نوشهر برپا شدو آموزش و اطلاع رسانی لازم در زمینه دیابت و سایر بیماریهای دیگر به مردم ارائه می شود.
وی همچنین از آغاز احداث درمانگاه تخصصی در بیمارستان شهید بهشتی نوشهر با زیر بنای 500 مترمربع در 2 طبقه خبر داد و گفت: احداث اورژانس جدید استاندارد در یكهزار و 300 متر مربع با اعتبار اولیه 14 میلیارد ریال شروع شده است .
مدیر شبكه بهداشت و درمان تنكابن نیز اعلام كرد: 5 هزار و 725 نفر در این شهرستان به بیماری دیابت نوع یك ودو مبتلا هستند.
نیما نژاد مقدم روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا ، افزود: از این تعداد 12 نفر به دیابت نوع یك و مابقی به دیابت نوع دو مبتلا هستند.
وی خاطر نشان كرد : تعداد یك هزار و 708 نفر در شهر تنكابن ، 357 نفر دربخش های خرم آباد و نشتارود و سه هزار و 660 نفر نیز در روستاهای این شهرستان مبتلا به دیابت هستند و بسیاری از افراد نیز در معرض این بیماری قرار دارند.
مدیر شبكه بهداشت و درمان تنكابن ، كم تحركی و اضافه وزن و چاقی ، فشار خون بالا ، رژیم غذایی نامناسب از مهمترین عوامل بروز این بیماری دانست و اظهار داشت : در این شهرستان هشت هزار و 129 نفر نیز مبتلا به فشار خون بالا هستند كه می تواند سبب بروز دیابت در افراد شود.
وی همچنین در خصوص ساخت كلینیك ویژه درمانی این شهرستان نیز گفت: در حال حاضر این كلینیك با 30 درصد پیشرفت فیزیكی در حال انجام است .
نژاد مقدم افزود : این كلینیك با زیربنای یك هزار و 400 متر مربع در حال ساخت بوده و مبلغ 30 میلیارد ریال نیز برای آن اعتبار در نظر گرفته شده است.
وی اظهار داشت : در این كلینیك 40 درمانگاه تخصصی ، فوق تخصصی و پاراكلینیك به همراه آزمایشگاه ، رادیولوژی ، داروخانه و دندانپزشكی در نظر گرفته شده كه با پزشكانی تمام وقت در خدمت بیماران منطقه خواهد بود.
نژادمقدم همچنین به شایع ترین بیماری در مدارس این شهرستان اشاره كرد و بیان داشت : متاسفانه بسیاری از دانش آموزان از بیماری چاقی و پوسیدگی دندان رنج می برند كه باید هرچه سریعتر نسبت به درمان آن اقدامات جدی و موثری صورت گیرد.
بر اساس آمار ، استان مازندران از نظر دیابت مقام سوم و از نظر چاقی مقام اول را در كشور دارد و در حال حاضر بیش از 42 هزار نفر دیابتی در جمعیت روستایی و تقریبا 70 هزار نفر بیمار دیابتی در جمعیت شهری استان وجود دارد كه 75 درصد آنان را زنان تشكیل می دهند.
هفته سلامت امسال از یكم تا هفتم اردیبهشت ماه به نام 'غلبه بر دیابت ' نامگذاری شده است.