سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | چهارشنبه، ۳۱ شهریور ۱۴۰۰

برداشت برنج رتون از مزارع نکا آغاز شد - نمایش محتوای خبر

 

 

برداشت برنج رتون از مزارع نکا آغاز شد

حسن سلیمی در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در نکا اظهار داشت: در سال جاری بیش از 990 هکتار از شالیزارهای شهرستان نکا به پرورش رتون و کشت مجدد برنج اختصاص یافته است.

وی با اشاره به اینکه بیش از 800 هکتار از سطوح فوق به پرورش رتون و 190 هکتار به کشت مجدد برنج اختصاص یافته افزود: این سطوح در مقایسه با سال قبل افزایش قابل توجهی داشته است.

مدیر جهاد کشاورزی نکا با اشاره به  کشت برنج در سال جاری در این شهرستان یادآور شد: کشت برنج در بیش از 9 هزار و 600 هکتار از اراضی نکا به دو روش مکانیزه و سنتی انجام می‌شود.

وی با بیان اینکه در سال 9 هزار و 615 هکتار از زمین‌های کشاورزی این شهرستان به کشت برنج اختصاص یافت،افزود: از این سطوح، 5 هزار و 615 هکتار مربوط به ارقام محلی و 4 هزار هکتار مربوط به ارقام پر محصول بوده است.

مدیرجهاد کشاورزی نکا با بیان اینکه تمام تلاش ما هدایت کشاورزان به سمت کشت مکانیزه است، گفت: کشت مکانیزه ضمن اینکه از لحاظ هزینه‌ای مقرون به صرفه است باعث بالا رفتن میزان تولید نیز می‌شود که امسال با استقبال کشاورزان و شالیکاران مواجه بوده است.

سلیمی ادامه داد: با پایان برداشت کشت اول محصول برنج در شالیزارهای شهرستان نکا، بیش از 8 هزار و 100 تن برنج توسط کمباین‌های ویژه برداشت برنج در این شهرستان جمع‌آوری شد.

وی با اشاره به اینکه براساس بررسی‌های به عمل آمده، برنج سفید حاصل از برداشت مکانیزه توسط کمباین‌های ویژه از کیفیت بالاتر و خرد کمتری در شالیکوبی‌ها برخوردار است، اظهار داشت: برداشت برنج در مزارع باتلاقی را از دیگر مزایای استفاده از کمباین‌های ویژه برداشت برنج است.

مدیرجهاد کشاورزی نکا با اشاره به افزایش تعداد کمباین‌ها و در نتیجه برداشت بیشتر برنج و نیز بالا بودن درصد رطوبت، بر لزوم توسعه و مدرن کردن شالیکوبی‌ها و افزایش خشک‌کن‌ها و اعطای تسهیلات بیشتر به این بخش تأکید کرد.

{jcomments off}