جهش تولید | شنبه، ۱۰ آبان ۱۳۹۹

افزایش 15 درصدی متوسط بارندگی شهریورماه در مازندران - نمایش محتوای خبر

 

 

افزایش 15 درصدی متوسط بارندگی شهریورماه در مازندران

مدیرکل هواشناسی مازندران گفت: متوسط بارندگی شهریورماه امسال استان حدود 15 درصد نسبت به دوره بلندمدت افزایش یافت.

افزایش 15 درصدی متوسط بارندگی شهریورماه در مازندران

نوربخش داداشی امروز در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری فارس در شهرستان ساری، اظهار کرد: بر اساس آمار ایستگاه‌‏های هواشناسی سینوپتیک مازندران هر چند در دهه نخست شهریورماه به‌دلیل تداوم استقرار الگوی تابستانه، هوای گرم و مرطوب را در استان تجربه کردیم، اما از دهه دوم با نفوذ متناوب سامانه بارشی و به‌دنبال آن نزولات جوی مناسب، متوسط بارندگی شهریورماه امسال استان حدود 15 درصد نسبت به دوره بلندمدت افزایش یافت.

وی بیان کرد: بارش در مقایسه با دوره بلندمدت، از 15 ایستگاه هواشناسی سینوپتیک در ایستگاه‌‏های گلوگاه حدود 145، دشت‌ناز 121، رامسر 94، آمل 67، نوشهر 25 و ساری پنج درصد افزایش و در ایستگاه‌‏هایی مانند بلده حدود 90، بندر امیرآباد بهشهر 74، سیاه‌بیشه 59 ، آلاشت 48، پل‏سفید 35 ، بابلسر 32، بلده 25، قراخیل قائم‌شهر 16 و کیاسر هشت درصد کاهش یافت.

مدیرکل هواشناسی مازندران با اشاره به اینکه میزان بارش در تمامی ایستگاه‌‏های کوهستانی با کاهش قابل ملاحظه روبه‌رو بوده است، اضافه کرد: متوسط بارندگی شهریورماه امسال 71 میلی‌متر بوده که در مقایسه با شهریورماه سال گذشته حدود 18 درصد کاهش را نشان می‌‏دهد.

این مسؤول تصریح کرد: میانگین دمای هوای شهریور ماه 95 استان حدود 24.5 درجه سلسیوس بوده که در مقایسه با دوره بلندمدت حدود 1.7 درجه و نسبت به شهریور سال گذشته حدود 2.2 درجه سلسیوس افزایش داشت.

داداشی با بیان اینکه متوسط بارندگی فصل تابستان سال 95 مازندران حدود 140 میلی‏‌متر بوده است، افزود: در مقایسه با دوره بلندمدت حدود 19 درصد افزایش را نشان می‏‌دهد به‌طوری‌ که در همه ایستگا‏ه‌های هواشناسی سینوپتیک مناطق کوهستانی و همچنین ایستگاه قراخیل قائم‌شهر و بندر امیرآباد در مناطق ساحلی و جلگه‌‏ای استان، میزان بارش کاهش داشت.

وی ادامه داد: بیشترین افزایش از ایستگاه دشت‏‌ناز حدود 96، گلوگاه 93 و نوشهر 69 درصد و بیشترین کاهش از کجور حدود 61، بلده 58 و سیاه بیشه حدود 50 درصد بوده است.

مدیرکل هواشناسی مازندران با اعلام اینکه بارندگی 6 ماه نخست امسال در استان حدود 302 میلی‏‌متر بوده که در مقایسه با دوره بلندمدت حدود 35 درصد و نسبت به مدت مشابه سال گذشته حدود 32 درصد افزایش داشت، افزود: به‌ طوری‌ که در بیشتر ایستگا‏ه هواشناسی سینوپتیک استان، میزان بارش آنها نسبت به نرمال افزایش و بیشترین افزایش از ایستگاه گلوگاه حدود 96 ، دشت‌ناز 77، آمل 70، ساری 66 و نوشهر 57 درصد بوده و تنها در کجور و بلده به ترتیب حدود 10 و یک درصد کاهش بارش اتفاق افتاده است.

این مسؤول با اشاره به اینکه سال زراعی از اول مهرماه هر سال شروع و در پایان شهریور سال بعد خاتمه می‌‏یابد، بیان کرد: سال زراعی پر فراز و نشیبی از لحاظ شرایط جوی و اتفاقات حدی رخ داد.

داداشی در پایان گفت: این سال، متوسط بارندگی حدود 792 میلی‌متر بود که در مقایسه با مدت مشابه دوره بلندمدت حدود 16 درصد و نسبت به مدت مشابه سال زراعی 94-93 حدود هشت درصد افزایش داشت و تنها در ایستگاه بلده، کیاسر، امیرآباد و کجور از بین 15 ایستگا‏ه‌‏های هواشناسی سینوپتیک، میزان بارش نسبت به دوره بلندمدت کاهش و بیشترین افزایش هم از گلوگاه حدود 47 و رامسر 40 درصد و بیشترین کاهش از بلده حدود 16 درصد بوده است.